Dekorasyon ve tarif rehberi - Barbie Evi Yapılışı new!
Yazar: egs   Tarih: 29-08-2018 04:36
Kız çocukları için tamamen evdeki malzemelerle barbie evi yapılışı

600

BARBİE EVİ YAPILIŞI

Kızım 3.sınıf karne hediyesi olarak barbie evi istemişti. Tabii yavrum dedim gayriihtiyari. Sonradan bir farkettimki kızımın istediği büyüklükte ve detaydaki evler 750-900 tl arasında değişiyor. Dedim yavrucum bir aylık ev kirası bu. Kolları sıva Elif, sen bu işi becerirsin. E söz verdim canıma geri dönmek olmaz. Dokuz gece sabaha kadar çalıştım ve ortaya bu güzellik çıktı. Maliyetiyle birlikte tarifini de elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım size. Yaparken siteye koymak gibi bir amacım olmadığı için yapım aşamalarının fotoğrafları yok maalesef.

Evin planını kızım çizdi. Çatı katı ile birlikte 4 katlı maaşallah. Dedim yavrum az daha mütevazi mi olsak acaba? Dediki anne karne mütevazi olsa olurdu da bu karneye mütevazi bir ev olmaz. :) Napalım artık aldık projeyi doğru mahalle marangozuna. Dolapların arkalıklarında kullanılan malzemeden yaptı evi. Ama geçmeli değilde yapıştırmalı yapmış eve getirene kadar bozuldu bile. Eve gelince sıcak silikon ve mobilya yapıştırıcısı ile biraz tadilat yaptım. Bu arada marangoz maliyeti 40 tl.

Evin içini Rich Multi Surface( 130 Cc ) boya ile boyadım önce.Fiyayatı 8 tl. Sonra arkası yapışkanlı desenli kağıtlarla yatak odası,banyo ve salonun birer duvarlarını kapladım. Maliyeti 15 tl. Zeminini ise parke desenli yapışkanlı duvar kağıdı ile kapladım.Onun fiyatı da 5 tl. Sonra çatı için evde daha önceden almış olduğum pembe çekmece ayraçlarını kiremit şeklinde kullandım.Fiyatı 10 tl.

Teras için saksıları ben hazır çit şeklinde ahşaplardan yaptım.Kırtasiyede buldum tanesi 5 tl civarındaydı 1 adet aldım.Normalde ne için kullanıldıklarını inanın bilmiyorum. Ama siz aynı saksıları et çubuklarından da yapabilirsiniz. Terastaki bank ve sehpayı mukavvadan yaptım. Çiçekler ise evdeki plastik eski bir çiçekten alınma.

Gelelim salona. Koltuk takımlarını yaparken evde karton, mukavva, ayakkabı kutusu ne varsa kullandım. Öncelikle kafamda hayal ettiğim koltuk modelini belirledim.Ve onların kesitlerini çizdim. Yani koltuğun yandan görünüşünün önden görünüşünün hepsinin kalıbını ayrı ayrı cıkardım. Sonra o kalıbı kullanarak mukavva üzerine çizdim kesitlerini. Bir kalıptan tam 4 tane kestim. Çünkü tek kat yaparsanız ince oluyor. Bu dört parçayı aralarını tutkallayarak birleştirdim.Son olarak birleştirdiğim parçayı komple ahşap tutkalıyla kapladım.Böylece kuruyunca  mukavemet olarak karton gibi değil ahşap gibi sağlam oldu. Bütün parçalar için aynı işlemi uygulayıp en son koltuğun parçalarını toplayıp silikon ile yapıştırdım.Koltuğun üstünü ve yanlarını evde bulunan elyaf ile kapladım. Onun da üzerini yine evde bulunan pembe puantiyeli kumaş ile kapladım.Kenarlarına sıcak silikon ile ince simli fitil geçtim. Manifaturacıdan almıştım 1 metre fazlası ile yetti. Metresi 2 tl idi.

Koltuğun mobilya gibi görünen kısımlarını kızımın gri yaldızlı ojesi ile boyadım. Salondan terasa açılan kapıyı et çubukları ile yaptım.Perdesini evdeki artık kumaşlardan yaptım. Rustik sistemini ise pipet ve uclarına boncuk takarak yaptım. 

Halıyı evdeki artık iplerden ördüm.

Yuvarlak sehpanın üzerini ve ayaklarını ise yine kalıp çıkararak 4 kat mukavvadan yaptım. 

Tv ünitesi mukavvadan, ayaklarını ise koltuğu yaptığım sistemle 4 kat kalıp kesip tutkallayarak yaptım. Yine aynı gri oje ile boyadım. 

Tv için öncelikle internetten bir tv görüntüsü indirip küçültüp çıktı aldım. Televizyonun karkasını mukavva ile yapıp ekran görüntüsünü yapıştırdım. etrafını ise siyah oje ile boyadım. Tv kumandası ve laptopu da aynı sistem ile yaptım. 

Duvardaki tabloyu yine internnetten bulduğum resmin çıktısını alıp mukavva ile çerçeve yaptım ve çerçevesini pembe oje ile boyadım.

 

Gelelim yatak odasına. Gardırobu mukavvadan yaptım. Kapaklarına küçük kalpler kesip yapıştırdım ve griye boyadım. Yine kapaklara fitil geçtim. Kulpları evde kullanmadığım bir küpeden yaptım. En zor kısmı küçük menteşe bulmak oldu. aylarca aradım bulamadım. Ama saolsun eşim bulup getirmiş. :) Bu bresimde kapaklar takılı değil henüz. Doabın içine rafları yine mukavvadan yaptım. Askıları ataçtan, askı demirini sert bir ahşap çubuktan yaptım.

Yatağı yine önce kafamda tasarlayıp kalıbını çıkardım. Yine 4 kat mukavvadan yapıp tutkalladım. Kuruyunca gri oje ile boyadım. O kadar sağlam oluyorki inanamazsınız. Tutkalla kaplamak çok önemli. Abajuru evdeki bir kapaktan yaptım kenarındaki tüylü şeyin adını unuttum şimdi ama o da evde vardı siz farklı dantel vs. ile de süsleyebilirsiniz. 

Şifonyeri yine mukavvadan kalıp çizerek yaptım.

Şifonyer üzerindeki parfüm şişelerini ise boncuktan yaptım.

Mutfak tamamiyle hazır. Bir inceki dönemim karne hediyesiydi :) Onu olduğu gibi kullandık. 

Banyoda ise çamaşır makinasıni eşimin kol saati kutusu ile yaptım. Dışını evde bulunan metal bant ile kapladım.Yuvarlak kısmını oje ile boyadık. Kızım çamaşır resmi çizdi içine :) düğmelerini ise eşi kaybolmuş kırmızı küçük yuvarlak küpe ile yaptım.

Banyo lavobo dolabını yine evde bulunan bir kutu ile yaptım. Üst tarafını kesip yine evde bulunan porselen ufak reçel tabağı ile lavabo yaptım. Ayna evde bulunan eski bir cep aynası etrafını mukavva ile çerçeveleyip en dışıni da taş ile süsledim.

Musluğu küçük sütlerin pipeti ile yaptım. Kıvrılan kısmını kesip gri oje ile boyadım metal gibi oldu. Musluk çevirme kollarını ise yine boncukla yapıp oje ile boyadım. Sıvı sabun şişesi yine boncuktan yapılma. 

Diyebilirimki bu evde beni en zorlayan şey klozet oldu. Evde klozet formuna benzeyen hiç bir şey bulamadım :) :) :)  Bende tuvalet kağıdı rulosu iki farklı capta keserek birleştirdim. Biliyorum şuan ne demek istediğimi hiç anlamdınız ama inanın anlatmasıda yapması kadar zor :) kapak kısmı kolay zaten mukkavva ile yapıldı. Arkadaki sifon kısmı ise kibrit kutusu. Boyanınca bence gayet başarılı bir klozet oldu. :) 

Küvet ise mutfaktan sonra beni zorlamayan tek eşya oldu :) zaten küvet şeklinde sabunluğum vardı evde aldım hemen sen burda daha çok işe yararsın dedim banyoya oturtuverdim. Duş borusu yine pipetten yapıldı griye boyandı. Duş başlığını ise metal düğmeden yaptım. 

Unuttuğum birşey varmı bilmiyorum ama inanın elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. İnşallah bir fikir verebilmişimdir. 

 

 

 

 

 

Yorumlar: (0)

Tarif Puanı: