Dekorasyon ve tarif rehberi - Hamsi Buğulama Tarifi new!
Yazar: egs   Tarih: 23-05-2017 14:22
Hamsi buğulama tarifi, hamsi buğulama yapılışı, malzemeleri

Merhaba sevgili dostlar,

Malum bu günlerde memleketimde karadeniz hamsi balığında bir bereket bir bolluk maşallah. Bu balığın her türlüsü güzel olur. Hamsi tavahamsi buğulamahamsili ekmek vs.

Bende sizin için güzel bir fırında hamsi tarifi hazırladım.

Malzemeler

1 kilo hamsi balığı

1 adet limon

1 adet kuru soğan

Hamsi buğulama yapılışı

Hem yoğunluktan hemde karadeniz hamsisi küçük bir balık olduğundan malum balıkçılar hamsi temizlemeye pek sıcak bakmıyorlar. Bu durumda temizleme işlemi size kalıyor.

Hamsilerinizi kafalarını kopararak ve kılçıklarını çıkararak temizleyin. Balık nasıl ayıklanır diyenler için şöyle tarif edeyim. (Balığı kafasının arka kısmından tutup çok sıkmadan aşağı doğru kırın ve kuyruğuna doğru çekin. İşaret parmağınızla içini çıkarın.) Balık temizlemek biraz insanın içini bulandırabilir o yüzden temizleme işlemini yaparken biraz uzak durun kokusunu yoğun içinize çekmeyin, elinizi çabuk tutun ve  balığın sıyırdığınız iç organlarına dikkatlice bakmayın. Böylece bu aşamayı kolaylıkla atlatacaksınız. Ve yemek için sofraya oturduğunuzda iştahınızda bir azalma olmayacak.

Bir leğene su koyup içerisine balıklarınızı dökün. Ben çeşmenin önünde yıkamıyorum çünkü akar su temizlenmiş balıkları eziyor bence. Yıkadığınız balıkları balık süzgecine alın ve sularının akmasını bekleyin. Daha sonra balıklarınızı borcamınıza istediğiniz şekilde dizin. Üzerine ince ince doğradığınız soğan ve limonları dizip fırına verebilirsiniz. Kenarları hafif kızarana dek pişirin.

Şimdiden hepinize afiyet olsun

Yorumlar: (0)

No comments yet

Tarif Puanı: