Dekorasyon ve tarif rehberi - Aşure Tarifi new!
Yazar: egs   Tarih: 20-09-2018 00:34
Manevi berraklığı üzerinde, Aşure tarifi

Manevi berraklığı ile geleneksel lezzetimiz aşura tarifi

Aşure Muharrem ayının onuncu günü yapılır. 

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v ) “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202) buyurmuştur.

Hazreti Aişe (r.ah) İslâmiyet öncesinde, Mekke halkının da oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmektedir. Rasulüllah efendimiz Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de muharremin onuncu günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası oruçlu olmalarını tavsiye etmiştir. 

 Muharrem ayı, Hz. Peygamberimiz (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın Kerbela’da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların hafızasında büyük bir acı olarak kalmıştır. 

Aynı zamanda Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

                                                                                                        Kaynak: TC.DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 

 

AŞURE TARİFİ

Malzemeler

3 su bardağı haşlanmış buğday

1,5 su bardağı haşlanmış nohut

1,5 su bardağı haşlanmış kurufasülye

Yarım kg. Kuru üzüm

Yarım kg. kuru kayısı

2 adet büyük boy elma

1 paket dolmalık fıstık

3 su bardağı toz şeker ( çok tatlı sevenler 4 yapabilir.)

1 çay bardağı karanfilli su

1 yemek kaşığı gül suyu ( gıda için )

1 su bardağı süt

2 su bardağı fındık ( üzeri için )

Hindistan cevizi ( üzeri için ) 

Tarçın ( üzeri için )

Yapılışı;

Öncelikle kuru fasülye, buğday ve nohutumuzu yıkayıp ayrı ayrı haşlıyoruz. Eğer bir gece önceden baklagilleri ıslatmışsanız haşlama süresini kısa tutmak lazım. Haşladıktan sonra sularını süzüyoruz. 

Kuru üzüm ve kuru kayısılarıda yıkayıp 15 dk kadar ılık suda bekletiyoruz.  

Derin bir tencereye buğdayımızı, nohutumuzu, kurufasülyemizi alıp üzerini 4 parmak geçecek şekilde su ilave ediyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Yaklaşık 5 dk sonra dolmalık fıstık,  kuru kayısı, kuru üzüm ve kabuklarını soyup küp küp doğradığımız elmalarımızı ekliyoruz. Bu aşamada göz kararı biraz su ilave edebiliriz. 

Buğdayımız özlü hale gelinceye kadar kaynatıyoruz. Baklagiller yumuşayınca içine toz şekerimizi ilave edip hafifçe karıştırıyoruz. Şekerimiz eriyince içine karanfilli suyumuzu ve gül suyumuzu ilave ediyoruz. 

Ocaktan almadan 5 dk evvel sütümüzü azar azar ekleyerek karıştırıyoruz. ( süt ılık olacak.) Aşuramız hazır. 

Kaselere alıp üzerini fındık, hindistan cevizi ve tarçın ile süsleyebiliriz. Hatta ben nar bulamadığım için kullanamadım, nar ve ceviz gibi çeşitli yardımcılarla zenginleştirebilirsiniz.

Afiyet şifalar olsun efendim. 

Yorumlar: (0)

No comments yet

Tarif Puanı: