Dekorasyon ve tarif rehberi - Kışlık Domates Sosu Tarifi new!
Yazar: egs   Tarih: 19-09-2018 10:00
En lezzetli kış hazırlıklarından birisi domates sosu tarifi

En lezzetli kış hazırlıklarından biri domates sosu tarifi

Aslında kış hazırlıklarımı yapalı epey oldu ancak bu tarifi paylaşmak için biraz geç kaldım sanırım. Yine de belki aramızda hala kış hazırlıklarını yapmayanlar vardır. Umarım faydalı olur.

KIŞLIK DOMATES SOSU TARİFİ

Malzemeler

20 kg domates

1 çay bardağı sıvı yağ

2 yemek kaşığı tuz

10 adet yarım kg lık kavanoz

10 adet daha önce kullanılmamış kavanoz kapağı

Yapılışı;

Öncelikle kışlık konserve yapmak için kavanozlarımızı ve kapaklarımızı hazırlıyoruz. Kullanılmış kapak olmayacak. Kavanoz ve kapaklarımızı bir güzel yıkayıp kurutuyoruz. 

Domateslerimizi temizce yıkıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Kabuklarını soymak için domatesleri sıcak suya daldırabilirsiniz ancak ben domates kabuğundan salça yaptığım için bu işlemi yapmadım. Hatta kabukları biraz kalın soydum diyebilirim. Domates salçası tarifini ayrıca bir yazımda paylaşacağım. 

Kabuklarını soyduğumuz domateslerimizi büyükçe bir tencereye doğruyoruz. İçine  tuzumuzu ekleyip ocağa alıyoruz.Orta ateşde yaklaşık 2 saat kaynatıyoruz.  Aslında burada domates soslarımızı hangi yemeklerde kullanacağımız önemli. Mesela bu resimdeki sosları ben makarna vb. yemeklerde sos olarak kullanacağım için biraz fazla kaynatıp biraz yoğun kıvamlı yaptım. 

Ancak bir de domates çorbası yapmak için kaynattığım soslarım var ki onları çok uzun süre kaynatmadım biraz daha sulu bıraktım. 

Dediğim gibi bu tercih meselesi. Domates sosumuzu ocaktan almaya 15 dk kadar kala içine sıvı yağımızı ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Sıcak haldeyken hemen kavanozlara doldurup ağızlarını sıkıca kapatıyoruz. Ve kavanozları uygun bir yere ters çevirerek bırakıyoruz.

Afiyet şifalar olsun efendim.

NOT:  Soslarımız tamamen soğuyana kadar yer değiştirmiyoruz kavanozları oynatmıyoruz yerinden. Yoksa kapak atma ihtimali var yani soslarımız ziyan olabilir. Ben mutfağımda uygun bir yere dizip tam 3 gün orada beklettim. Daha sonrada balkonumda güneş görmeyen bir rafa kaldırdım. 

 

 

Yorumlar: (0)

Tarif Puanı: