Dekorasyon ve tarif rehberi - Mantar sote tarifi (Kanlıca mantarı) new!
Yazar: egs   Tarih: 22-09-2017 02:45
Kendi topladığımız kanlıca mantarı ile mantar sote yapımı

Kanlıca mantarı ile mantar sote

Çisil  çisil yağar yağmur. Aydos ormanında çam ağaçları narin bir gelin edasıyla uyanırken sabaha, kabarmış toprak öbeklerinin altında yeni bir heyecan belirir...

Bir gün önceden sözleşilmiştir eldivenler takılır, kovalar ve çapalar alınır büyük bir aşkla kanlıca mantarı serüvenine başlanmıştır artık. Sizin için toplamış olduğumuz mantardan bir kaç kare fotoğraf çektim arkadaşlar.

Mantar aminoasit içeriği bakımından neredeyse süt ile aynıdır. Ayrıca da mantar da kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin ve minerallerin değerleri çok yüksek olmasa da hiç de azımsanacak düzeylerde değildir.

Doğada iki bine yakın yenilebilir mantar türü vardır ancak bunlardan sadece yirmi beş tanesini yemekteyiz. Bunlardan en yaygını kanlıca mantarı diyebiliriz. Müdavimleri oldukça çok. En azından benim yakın çevremde öyle.

Tabi bu arada mantarın birde ürkütücü yanı var ki zehirli mantar türlerini yediğimizde bedeli canımız olabiliyor. Tabi ölüm oranı kişinin yeme miktarına, vücudunun direncine ve mantarın türüne göre değişiklik gösteriyor. Siz siz olun yanınıza bir üstad almadan mantar toplamaya gitmeyin :)

Kanlıca mantarının şapka büyüklüğü 5-15 cm arasında değişkenlik gösterir. Rengi turuncudur açık sarıdan erik sarısına kadar değişir.

Sap kısmı turuncudur ve içi boştur. Çam ormanlarında, çayırlıklarda ilkbahar ve sonbaharda yağmurdan sonra görünür. Ve mağrur bir duruşla hayranlarını bekler ücralarda.

Şimdi sıra geldi tarifimize,

MALZEMELER

1 kg kanlıca mantarı

1 adet soğan

3 adet sivri biber

tuz

HAZIRLANIŞI

Önce mantarlarımızı tamamen temizlendiğinden emin olana kadar yıkıyoruz. Hatta vakit probleminiz yoksa bir süre suda bekletmekte fayda var.

Daha sonra mantarlarımızı doğrayıp yaklaşık 15 dk haşlıyoruz. Suyunu süzdükten sonra tavada önce soğanları pembeleşinceye kadar kavurup biber ve mantarlarımızı ilave ediyoruz. Soğan ve biberler pişene kadar mantarımızda tamamen pişmiş olacaktır. Şimdiden afiyet olsun arkadaşlar.

Yorumlar: (0)

No comments yet

Tarif Puanı: