Dekorasyon ve tarif rehberi - Şeker Hamurlu Elbise Kurabiye Tarifi new!
Yazar: egs   Tarih: 11-08-2018 23:41
Denenmiş En Güzel Şeker Hamurlu Kurabiye Tarifleri

Şeker Hamurlu Elbise Kurabiye

Malzemeler

  1. 1 adet yumurta (oda sıcaklığında)
  2. 250 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
  3. 250 gr pudra şekeri
  4. 1 paket vanilya
  5.  5 su bardağı un
  6. Aromalı yapmak isteyenler hamurun içine portakal kabuğu, limon kabuğu, tarçın, zencefil gibi tatlar ekleyebilirler.

Hazırlanışı

Derin bir yoğurma kabına bütün malzemeleri alıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey yumurtanın ve tereyağının oda sıcaklığında olması. Yoksa hamurumuzun homojen olması için çok fazla yoğurmamız gerekir. Hamurumuzu kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. İyice yoğurduktan sonra bir streç filme sararak hamurumuzu buz dolabında yaklaşık iki saat kadar dinlenmeye bırakıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi kurabiyenin pişerken küçülmesini engellemek.

İki saat dinlendirdiğimiz hamurumuzu bir merdane yardımı ile açıp elbise şeklindeki kurabiye kalıbımızla kesip fırın tepsimize diziyoruz.175 derece fırında önceden ısıtmadan 10-15 dk kadar pişiriyoruz. Şeker hamuru ile kaplamak için kurabiyelerimizin iyice soğumasını bekliyoruz.

Şeker hamurumuzu merdane yardımı ile açıyoruz. Açma aşamasında fazla olmamak şartıyla nişasta kullanabiliriz. Eğer nişastayı fazla koyarsanız şeker hamurunuzda aşırı çatlaklar ve kopmalar olacaktır. Açtığımız hamuru aynı kalıbımız ile kesiyoruz. Kurabiyenin üstüne yapıştırmak için bir fırça yardımı ile bal sürüyorum ben ama su ile yapıştıranlar da var. Ancak su kurabiyeleri yumuşattığından dolayı ben pek sevemiyorum.

Artık süslemesi sizin maharetli ellerinize kalmış hanımlar. Afiyet şifa olsun.

Şeker, hamurlu, kurabiye, tarifi, malzemeleri, hazırlanışı

Yorumlar: (0)

No comments yet

Tarif Puanı: